I-ťing

Čo je I-ťing - "Kniha premien" 

I-ťing ("Kniha premien") je stará čínska "veštba", ktorá funguje na princípe duality jin-jang, na princípe ôsmych "trigramov" (kombinácia troch čiar, prerušovaných a plných), ich vzájomnej kombinácie - 64 hexagramov (hexagram tvoria dva "trigramy" - spodný a horný znak) a vnútorných princípoch "premeny" trigramov (hexagramov) - "zmena" čiar z jin princípu (prerušovaná čiara) na jang princíp (plná čiara) a naopak. I-ťing nepredstavuje "veštbu" v chápani západnej civilizácie. Je to skôr filozofický smer zachytávajúci a vyjadrujúci princípy fungovania "bytia", ktoré je možné využiť k harmonizácii ľudského života smerom do budúcnosti, k dosiahnutiu harmonického života. Súčasťou tejto filozofie je aj princíp slobodnej vôle človeka, ktorý, ako samostatná bytosť, má danosť a možnosť rozhodovať o svojom živote a osude. Každý z nás má možnosť a právo utvárať si vlastný osud. I-ťing slúži na "ukázanie" a nasmerovanie človeka na tú správnu cestu (tao). Hlavne, ak stojíme na "križovatke" života a nevieme sa rozhodnúť, ktorým smerom sa máme vydať. Život je neustály prúdiaci kolobeh zmien a rôznych premien. Život je zmena a zmena je život.

 I-ťing je primárne založený na princípe prírodných procesov a stavu, ktorý je obsiahnutý v ôsmych trigramoch (na obrázku). Každý "trigram" predstavuje určitý prírodný a prirodzený prvok (element) - nebo, zem, hrom, voda, hora, vietor (drevo), oheň, jazero (more). Tieto prvky predstavujú súčasne "nemenný" stav, "premenu" stavu a vzájomné dopĺňanie sa. Dva trigramy predstavujú a tvoria jeden hexagram (spolu 64 hexagramov). Systém a výklad I-ťing tvorí systém základných 64 hexagramov a ich premeny - metamorfózy prerušovaných "premenných" jin čiar na neprerušované jang čiary a naopak (premena stavu). Každá čiara v hexagrame (šesť čiar) má svoj osobitný a daný výklad.

V minulosti sa na "veštenie" I-ťing používali stonky rebríčka. Neskôr sa začali používať tri mince rovnakej veľkosti a hodnoty. Samotné "veštenie" spočíva vo vrhu troma mincami šesťkrát. Každý vrh mincou predstavuje jednu čiaru (líniu) hexagramu. Prvý vrh predstavuje spodnú čiaru, posledný šiesty  vrh najvrchnejšiu čiaru. Na základe takto vytvoreného hexagramu dochádza k výkladu "osudu" alebo inej špecifickej požadovanej skutočnosti. Každá čiara (línia), prípadne jej "premenná", má svoj osobitný význam a výklad. Pri vrhu mincami môže dôjsť k štyrom situáciám. Môže padnúť trikrát rub ("premenná" jin), trikrát líce ("premenná" jang), dvakrát líce a jeden rub ("pevný" jin) alebo dvakrát rub a jedno líce ("pevný" jang). 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky