Liečivé prostriedky

Liečivé prostriedky

Medzi prostriedky používané na liečbu rôznych onemocnení patria najmä čaje (zápar, odvar, macerát), tinktúry (esencie), liečivé masti a oleje, vazelíny, čerstvé bylinkové šťavy, liečivé kúpele, parné zábaly, liečivé kaše, práškové zásypy (pudre) a pod. Pri liečení sa bylinky často kombinujú (spravidla bylinky s rovnakým alebo podobným účinkom), tvoria tzv. čajovinové zmesi.


Liečivé čaje

Zápar (infúzum, nálev)
Určité množstvo drogy (sušené alebo i čerstvé bylinky), v závislosti od druhu bylinky a liečebného použitia, prelejeme predpísaným množstvom vriacej vody a necháme stáť (vyluhovať) približne 15 až 20 minút v prikrytej nádobe (čerstvé bylinky môžeme luhovať kratšie). Občas môžeme nádobu potriasť alebo zľahka bylinky premiešať. Po vychladnutí zápar precedíme. Zápar sa najčastejšie pripravuje z mäkkých rastlinných častí (kvety, listy) a z rastlín s obsahom silicových látok (mäta pieporná, medovka lekárska a pod.). Ako nádobu na zalievanie používame sklenený alebo porcelánový pohár. 

Odvar (dekoktum)
Určité množstvo drogy zalejeme predpísaným množstvom studenej vody a privedieme do mierneho varu. Varenie trvá zvyčajne 10 až 15 (20) minút. Po varení necháme odvar približne 15 minút chladnúť, potom ho odstavíme. Na odvar sa používajú hlavne drogy z tvrdších rastlinných častí (kôra, drevo, koreň). 

Macerát (výluh za studena)
Určité množstvo drogy sa preleje vodou s teplotou 15 až 20 °C, nechá sa predpísaný čas stáť (podľa potreby pol hodinu až 12 hodín). Výluh sa precedí cez navlhčenú vatu, filtračný papier alebo i hustejšie ľanové plátno. Na výluh za studena sa používajú hlavne drogy obsahujúce sliz (koreň ibiša lekárskeho, ľanové semeno), alebo bylinky, ktoré sa nesmú zaparovať (slez, puškvorec obyčajný, imelo biele), lebo pôsobením tepla strácajú svoje liečivé účinky. Pred použitím sa môže macerát mierne ohriať na teplotu pitia. Niekedy sa môže výluh za studena miešať i so záparom.

Liečivé čaje sa pripravujú zásadne pred použitím, dlhodobé uskladňovanie je nežiaduce (strata liečivých účinkov, rozkladné procesy látok a znehodnocovanie čaju).


Tinktúry (esencie)

Tinktúru pripravujeme luhovaním rastlinnej drogy v alkohole (v ražnom alebo ovocnom destiláte s obsahom alkoholu 40 až 52 % alebo i viac). Do dobre uzatvárateľnej fľaše (alebo i inej nádoby) zľahka natlačíme bylinky až po hrdlo a zalejeme alkoholom. Uzavretú nádobu dáme na tmavé a teplejšie miesto (asi 20 °C) na 14 dní (v prípade potreby i dlhšie). Nádobu (fľašu) denne potriasame. Po tomto čase obsah scedíme a zvyšok vytlačíme. Tinktúru užívame spravidla vnútorne po kvapkách, alebo ju riedime čajom. Zvonka sa používa na obklady alebo na potieranie a masáže chorého, či bolestivého miesta. 


Liečivé masti

Liečivú masť pripravujeme z nadrobno posekanej drogy (byliniek), spravidla z kvetov alebo z kvitnúcej vňate a bravčovej masti. 500 g bravčovej masti zahrejeme na teplotu vyprážania. Do horúcej masti nasypeme dve kopcovité priehrštia posekanej drogy a necháme vzkypieť. Zamiešame a odstavíme. Prikryté necháme stáť jeden deň. Na druhý deň slabo ohrejeme a prefiltrujeme cez hustejšie ľanové plátno do vopred pripravenej nádoby (téglika, tmavej sklenenej fľašky alebo do inej napr. porcelánovej nádoby). Skladujeme na chladnom mieste alebo v chladničke. 


Liečivé oleje

Liečivý olej pripravujeme spravidla z čerstvých kvetov nazbieraných za slnečného dňa a olivového oleja (v niektorých prípadoch sa používajú aj iné druhy oleja). Pripravenú fľašku naplníme až po hrdlo bylinkami a zalejeme olejom. Bylinky musia byť v oleji ponorené. Fľašku dobre uzavrieme a necháme stáť 14 dní na teplejšom mieste alebo na slnku. Nakoniec olej odložíme na chladné miesto alebo do chladničky. 


Liečivé vazelíny

Liečivé vazelíny sa pripravujú spravidla z čerstvej bylinkovej šťavy a masla. Čerstvú bylinkovú šťavu rozmiešame s maslom, ktoré má približne teplotu tela. Takto pripravenú vazelínu odložíme do chladničky (na skladovanie). 


Čerstvé bylinkové šťavy

Čerstvé šťavy získavame najčastejšie v domácej odstredivke (v odšťavovači). Na liečebné účely by sa mala šťava pripravovať každý deň, aby bola celkom čerstvá. Keď ju naplníme do malých fľaštičiek a dobre uzavrieme, vydrží v chladničke aj niekoľko mesiacov. Čerstvé šťavy sú vhodné na vnútorné užívanie po kvapkách, alebo nimi natierame choré miesta na tele. 


Liečivé kúpele

Kúpele z byliniek môžu byť celkové alebo sedacie. Na celkový kúpeľ sa spravidla aplikuje 200 g bylín na 6 až 8 litrov vody. Bylinky najskôr dáme vyluhovať do studenej vody. Nasledujúci deň ich ohrejeme a výťažok vlejeme do kúpeľa, ktorý by mal trvať približne 20 až 30 minút. Pri kúpeli dávame pozor na to, aby bolo srdce nad vodou. Po kúpeli sa neosušíme, ale celé telo si zabalíme do kúpacieho plášťa (úboru alebo väčšieho uteráka) a ľahneme si na hodinu do postele. Sedací kúpeľ sa pripravuje tým istým spôsobom, ale z polovičnej dávky. Pri sedacom kúpeli musia byť obličky ponorené vo vode. 


Parné zábaly

Parné zábaly z byliniek sa pripravujú v hrnci. Vodu v hrnci privedieme do varu, nad ňu zavesíme sito, do ktorého sme dali čerstvé alebo sušené bylinky, všetko prikryjeme. Zmäknuté bylinky vyberieme, teplé zabalíme do riedkeho plátna a priložíme na choré miesto. Celé miesto ešte zabalíme do vlnenej deky a pevnejšie obviažeme. Pri parnom zábale nesmie vzniknúť pocit chladu. Obklad môžeme nechať aj dve hodiny. 


Liečivé kaše

Liečivé kaše sa pripravujú metódou "drevo na drevo". Bylinky umyjeme a rozmliaždime na kašu, ktorú nanesieme na plátno a priložíme na choré miesto. Na plátno dáme ešte vrstvu vaty a všetko obviažeme vlneným ručníkom. Kašový obklad môže pôsobiť aj štyri hodiny. Čas pôsobenia si pacient určí sám podľa reakcie na danú látku (drogu). Len čo zacítime svrbenie, obklad zložíme. 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky