Baza čierna

26.08.2020

Čeľaď: pižmovkovité / Adoxaceae
Slovenský názov: baza čierna
Vedecký názov: Sambucus nigra L.
Ľudový názov: bieda, psia baza
Ruský názov:
Бузина чёрная  

kvet
kvet

Popis a charakteristika
Ker, niekedy menší strom, výška 2 až 6 (10) m. Listy protistojné, nepárno perovité. Kvety biele vo viacramennom vrcholíku (opeľujú sa i samé bez hmyzu). Plody guľaté, čiernofialové kôstkovice. Drevo tvrdé, v konároch s bielym stržňom.
Rozšírenie a výskyt
Nitrofilná drevina mierne vlhkých stanovíšť. Rastie od nížin po horský stupeň v listnatých lesoch, parkoch, na okrajoch polí, rumoviskách i sídliskách. Pomerne hojný druh.
Možná zámena
Pomerne často sa zamieňa s bazou chabzdovou (Sambucus ebulus), ktorá patrí medzi byliny.
Predmet zberu (zberaná časť), spôsob a doba zberu, sušenie
Bazový kvet - Flos sambuci. Odstrihujú sa čerstvo rozvinuté súkvetia s krátkou stopkou (máj až jún). Pri zbere sa nesmú stláčať, ľahko sa zaparia. Sušenie si vyžaduje trochu rutiny. Kvety treba rozložiť vedľa seba stopkami hore. Môžu sa aj zavesiť za hlavnú stopku na špagát do tieňa, na dobre vetrané miesto. Sušíme dovtedy, kým vyschnú aj hlavné stopky. Lepšie a výhodnejšie je sušiť umelým teplom do 45 °C, nie na slnku. Pri sušení môžu kvety zožltnúť iba sčasti. Ešte ten istý deň sa zdrhujú a preosejú cez hrubé sito. Pomer zoschnutia je približne 6 : 1. Droga ľahko podlieha skaze (pri zbere na predaj sa ihneď exportuje). Je citlivá i na najmenšie navlhnutie. Ak sa opätovne dosušuje, stáva sa bezcennou. Droga má charakteristický pach a škrabľavú chuť. Kvety bazy patria medzi významné a dôležité drogy.
Plody (so stopkami i bez stopiek) - Fructus sambuci. Odstrihujeme ich s hlavnou stopkou, keď sú tmavofialové až čierne (august až september). Sušíme ich na slnku alebo umelým teplom do 50 °C. Pomer zoschnutia je približne 8 : 1. Dokonalé suché plody čistíme vytriasaním na šikmej drôtenej ploche alebo na sitách.
V homeopatii sa používajú aj čerstvé kvety, listy a čerstvá kôra.
Spôsob nakladania a uskladnenie drogy
Kvety a plody uskladňujeme v dobre uzatvorených nádobách. Sušené kvety sa na dlhodobé uskladňovanie neodporúčajú.
Obsahové látky (chemické zloženie)
Kvety obsahujú silicu, flavonoidy (hlavne rutín) - až 3 %, triesloviny, amíny, sacharidy, organické kyseliny a kyselinu askorbovú (vitamín C), asi 340 mg v 100 g. Plody obsahujú aj niektoré vitamíny, sacharidy, antokyanové farbivá.
Forma a spôsob aplikácie
Zápar. 1,5 g kvetnej drogy na šálku záparu. 1 lyžica plodov na šálku záparu (pri odtučňovaní, prípadne 15 až 20 g šťavy).
Odvar. 1,5 g kvetnej drogy na odvar. 1 lyžica plodov na šálku odvaru (pri odtučňovaní).
Účinky a všeobecné použitie
Kvetná droga sa používa zvonka na obklady, vnútorne na potenie a ako korigens v preháňavých čajovinách. Používa sa zápar alebo odvar. Plody sú mierne laxatívnym prostriedkom, uplatňovaným najmä v čajovinách  na odtučňovanie (ako zápar, odvar alebo šťava). Tíšia aj bolesti trojklaného nervu, ischiatické bolesti a migrénu. Nezrelé zelené plody môžu vyvolať zdravotné ťažkosti. Dávky drog nemožno zvyšovať, majú nepríjemné vedľajšie účinky (dávenie, hnačky a pod.). Baza sa taktiež kombinuje s inými drogami (napr. s rumančekom).
Použitie v ľudovej medicíne
-
Použitie v homeopatii
V homeopatii sa používajú čerstvé kvety miešané rovnakým dielom s listami a čerstvá kôra. Pripravuje sa esencia (riedenie D 3 až D 6).
Použitie v kozmetike
-
Kuchynské použitie
Kvety sa používajú aj v kuchyni a ako koreninová prísada.
Iný význam a použitie
Kvet poskytuje včelám iba peľ, medovinu nemá, preto býva hmyzom málo navštevovaný.
Poznámka a zaujímavosti
-

Literatúra:

Kresánek, Jaroslav & Krejča, Jindřich, 1988: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, vydanie 3., 400 s., Vydavateľstvo Osveta, Martin 1988

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky