I-ťing

História I-ťing - "Knihy premien"

História a vývoj knihy I-ťing ("Knihy premien") má veľmi dlhú, niekoľko tisícročnú históriu. Je výsledkom poznania, pozorovania, skúmania a štúdia samotného života, vesmírnych princípov, ako aj ľudského správania a spoločnosti. Autorstvo I-ťingu sa pripisuje viacerým významným historickým osobnostiam a učencom, už z dôb starovekej Číny.

Prvý historický základ "poznania" knihy I-ťing je pripisovaný legendárnemu a mýtickému cisárovi Fu Si (obdobie približne 3000 rokov pred naším letopočtom). Cisárovi Fu Si sa taktiež pripisuje "záhadný" objav a autorstvo "trigramov" - kombinácia a usporiadanie troch čiar, plných a prerušovaných. Usporiadanie plných a prerušovaných čiar tvorí kombináciu ôsmych trigramov, ktoré tvoria prvopočiatok a základ I-ťing. Vzájomná kombinácia ôsmych trigramov predstavuje a tvorí systém 64 hexagramov, ktoré predstavujú vlastný systém I-ťing. Náuka o ôsmych trigramoch, princíp duality jin-jang (na obrázku) a náuka o piatich elementoch tvoria základ čínskej filozofie. Predstavujú poznanie a fungovanie vesmíru, vrátane poznania ľudského správania a osudu a "osudu" ľudskej spoločnosti. S cisárom Fu Si sa spája rozkvet starovekej Číny.

Ďalšími významnými osobnosťami, ktoré dali základ dnešnej podobne knihy I-ťing, sú kráľ Wen (vodca zeme približne z 11. až 12. storočia pred naším letopočtom) a jeho syn vojvoda z Čou - zakladatelia veľkej dynastie Čou. Historicky sú považovaní za vzor a príklad osvietených panovníkov. Pripisuje sa im zostavenie a základný výklad 64 znakov (hexagramov) a výklad ku každej zo šiestich línii (čiar), z ktorých sú znaky tvorené.

Okrem legendárneho cisára Fu Si, kráľa Wen a jeho syna vojvodu z Čou, ďalšou významnou osobnosťou v histórii I-ťing je Konfucius (Kchung Fu-cʾ, 5. až 6. storočie pred naším letopočtom). Konfucius ako mysliteľ patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti čínskej filozofie a štátnictva do dnešných čias. Svojou filozofiou ovplyvnil život a myslenie celej Východnej Ázie. Konfuciovi a jeho žiakom je pripisovaný ďalší výklad a komentár (otázky a odpovede) k symbolom (hexagramom).

Vývoj a znenie knihy I-ťing do dnešnej podoby je historicky sprevádzaný rozsiahlou sprievodnou a výkladovou literatúrou. Kniha obsahuje tak aspekt filozofický, štátnovedný ako aj aspekt "veštecký", ktorý zahŕňa praktické životné múdrosti (aspekt odlišný od chápania "veštenia" v západnej civilizácii). Západnej civilizácii knihu I-ťing svojim prekladom (1924) prvý krát bližšie priblížil nemecký evanjelický misionár a sinológ Dr. Wilhelm Richard (1873 - 1930), ktorý bol vynikajúcim znalcom čínskej filozofie a učenia taoizmu. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky